БАД - що це таке? БАДи шкідливі чи ні?

В даний час покупці не відчувають нестачі в продуктах на полицях магазинів. Через використання харчових добавок раціон наш збагатився різними смаковими додатками, а ось вміст вітамінів, мінералів і необхідних мікроелементів різко поменшало. Зараз в аптечних мережах можна зустріти величезну кількість біологічно активних добавок, які визнані вирішити проблему. У статті постараємося розібратися над питанням «БАД - що це таке».

Що таке БАДи

Якщо розібратися з медичної точки зору, то біологічно активні добавки не відносяться до обов'язкових компонентів харчування. Вони не потрібні для повноцінної життєдіяльності. Якщо раціон людини збалансований, то все необхідне вона отримує з продуктів, які вживає. При нестачі цілком можна змінити ситуацію на краще, приймаючи полівітаміни, їх в аптеках величезна кількість. Тоді виникає питання: БАД - що це? Такі добавки отримують шляхом витяжки з різних органічних і неорганічних комплексів. Процес цей досить тривалий і складний, що вимагає від виробників дотримання всіх технологій виробництва. Оскільки найчастіше цим займаються приватні компанії, тому їм зазвичай зовсім не вигідно дотримуватися всіх правил. Через це трапляються ситуації, коли в таблетку потрапляють погано очищені речовини або їх там зовсім не міститься. Для повноцінного засвоєння необхідно дотримуватися поєднання компонентів між собою, а це частенько не виконується. У підсумку більшість медиків впевнено стверджують, що БАДи практично не потрібні для організму і цілком можна жити без них. Добре, якщо замість корисної таблетки в упаковці виявиться звичайна крейда або нейтральна речовина, а бувають же випадки, коли попадаються навіть небезпечні для здоров'я поєднання. От і думай після цього, БАД - що це таке, користь чи шкода для організму.

Склад БАДа

У своєму складі всі добавки мають різні компоненти їжі, біологічно активні речовини. Серед них можна виділити наступні:
 • білки;
 • жири та жироподібні речовини;
 • рослинні олії;
 • поліненасичені жирні кислоти;
 • тригліцериди;
 • вуглеводи;
 • харчові волокна;
 • вітаміни та мікроелементи;
 • ферменти рослинного походження;
 • пробіотики;
 • продукти бджільництва і багато інших.
Незважаючи на те що БАД можна придбати в будь-якій аптеці абсолютно вільно, без рецептів лікаря, проте варто задуматися перед їх використанням. Краще проконсультуватися з лікарем, щоб зважити всі за і проти, розрахувати дозування і необхідність застосування.

Класифікація БАДів

Оскільки найчастіше біологічно активні добавки призначають в лікувальних цілях, то і класифікація їх грунтується на цьому використанні. Виділяють два класи БАДів:
 • нутріцевтики;
 • парафармацевтики.
Перша група препаратів призначена для ліквідації нестачі харчових речовин. До неї можна віднести всі синтетичні вітамінні препарати, амінокислоти, поліненасичені жирні кислоти.
Приймаючи їх, можна нормалізувати раціон як дорослих, так і дітей. Парафармацевтики, або їх ще називають біорегулятори, впливають на організм інакше. Вони впливають на роботу органів, підвищують стійкість організму до різних несприятливих факторів зовнішнього і внутрішнього середовища.
Біорегулятори впливають більш потужно і цілеспрямовано. Їх зазвичай призначають для профілактики різних захворювань. Але дуже часто розділити ці два класи між собою достатньо важко, оскільки одні й ті ж препарати можуть відноситися відразу до двох груп.

Історична довідка

Народна медицина завжди відігравала велику роль у пошуку засобів і методів лікування різних захворювань. На зорі існування людства це було звичайною потребою, оскільки офіційна медицина не мала такого розвитку. Практично до середини 19 століття медицина спиралася на досвід і знання народних рецептів, які накопичувалися століттями. Відомості збиралися, фіксувалися знаменитими вченими давнини, наприклад, Гіппократом, Авіценною, Галеном та іншими. Незважаючи на широке використання рослинних засобів для лікування, з розвитком хімічної промисловості люди навчилися виділяти діючі речовини і на їх основі виробляти лікарські препарати. Поступово вони почали витісняти народні рецепти. В даний час ми продовжуємо спостерігати цей процес, коли щороку синтезується величезна кількість нових ліків. Передбачалося, що поступово рослинна сировина практично перестане використовуватися, але виходить все навпаки. Сучасні синтетичні ліки в результаті використання дають велику кількість побічних ефектів. Знову все частіше ми намагаємося позбуватися своїх болячок народними засобами, щоб менше нашкодити своєму організму. Медицина не стала довго чекати і вирішила це використати. Так з'явилися ліки нового покоління - БАД. Це офіційний продовжувач народної медицини, тільки трохи в іншому образі. Багато прихильників того, що саме біологічно активні добавки здатні остаточно вилікувати людину, а не традиційна медицина.

У яких випадках рекомендується використовувати БАДи

БАД - це добре чи погано, але в медицині зазвичай рекомендують їх використовувати в наступних випадках:
 • щоб швидко заповнити дефіцит відсутніх речовин, наприклад, вітамінів, мікроелементів;
 • для зменшення калорійності раціону з метою зниження маси тіла;
 • для задоволення потреби хворого організму в деяких речовинах;
 • щоб підвищити опірність несприятливих факторів середовища;
 • у профілактичних цілях для попередження порушень обміну речовин;
 • з метою зміни метаболізму, наприклад, щоб прискорити виведення токсичних речовин;
 • для відновлення імунітету;
 • щоб нормалізувати кишкову мікрофлору;
 • для регуляції функціонування організму.
Багато БАДів є прекрасними антиоксидантами. Виходячи з цього, можна зробити висновок, що біологічні добавки можна прописати практично кожній людині, причину і обгрунтування для прийому завжди можна знайти.

Принципи використання БАДів

В основі використання добавок лежать деякі принципи.
Принцип функціональності та системності. Тобто вплив має мати комплексний характер, оскільки в організмі робота органів безпосередньо пов'язана з харчуванням.
Принцип етапності. На різних стадіях захворювання бажано підбирати різні добавки. Наприклад, на перших етапах необхідно терміново усувати симптоми хвороби, а на завершення лікування усувати токсичний ефект від прийому лікарських препаратів.
Принцип адекватності. Призначати БАДи необхідно, враховуючи характер захворювання, особливості його протікання.
Синдромний принцип. Призначення біологічних добавок повинно проводитися з урахуванням тих симптомів, які яскраво виражені.
Принцип оптимальності. При лікуванні або профілактиці захворювань дозування необхідно підбирати індивідуально.
Принцип комбінування. БАДи можуть поєднуватися з їжею та іншими лікарськими препаратами.
Аналізуючи всі принципи, можна сказати про БАД, що це така речовина, яке обов'язково має використовуватися в поєднанні з іншого терапією під час хвороби. Тільки добавками вилікуватися неможливо.

Рекомендації щодо застосування БАДів

Незважаючи на те що добавки не є лікарським засобом, проте існують деякі правила їх прийому. Прийом необхідно починати з маленької дози, щоб подивитися реакцію організму, а потім можна довести до рекомендованої лікарем.
Для більш ефективного засвоєння біологічні добавки краще приймати одночасно з їжею. Якщо в Баді міститься кальцій, то його вживати краще за півгодини до їжі або після цього, щоб не впливати на кислотність шлункового соку.
Якщо БАД призначений як тонізуючий засіб, то бажано його приймати в першій половині дня, щоб не порушувати нічний сон.
БАДи, що містять живі мікроорганізми, необхідно зберігати в холодильнику і використовувати між прийомами їжі. Не варто вживати більшу дозу, ніж приписав лікар, або тієї, що рекомендована на упаковці. Не можна одночасно приймати декілька видів БАДів. Зберігаються біологічні добавки в темному і сухому місці. Не в холодильнику, якщо це додатково не обумовлено інструкцією по зберіганню. Розглянули питання: "БАД - що це таке і як застосовувати?". Тепер необхідно вивчити підводні камені прийому таких препаратів.

Небезпека і шкода БАДів

Вже відомо, що БАД отримують складним технологічним шляхом, в одній таблетці може міститися цілий апельсин, але вартість її буде в рази дорожча від свіжого фрукта. Намагаючись допомогти своєму організму, деякі люди вживають добавки у великих дозуваннях, проте все зайве однаково виводиться, а, значить, наші гроші витікають в унітаз. Ось тільки деякі небезпеки, які підстерігають при вживанні БАДів:
 • Ціна. Вживаючи добавки, ми переплачуємо за те, що можемо цілком отримати з фруктів і овочів. Тільки в них можна бути впевненим, а ось БАД - що це таке, не завжди зрозуміло. Може, там погано перероблені речовини або є хімічні добавки. Враховуючи, що полиці аптек просто ломляться від всіляких БАДів, можна практично з 100% упевненістю сказати, що підробок в цьому світі - величезна кількість.
 • Погана якість. Так як добавки не є ліками і не потребують апробації, то часто буває, що багато виробників виготовляють їх без дотримання всіх вимог.
 • Низька ефективність або повна її відсутність. Багато хто, помиляючись, починає лікувати серйозні захворювання БАДами, відповідно, ніякого ефекту не отримує, а хвороба прогресує.
 • Психологічна залежність. Якщо людина піддається навіюванню або у неї добре розвинене самонавіювання, то після перегляду реклами БАДів вона починає їх приймати в необмежених кількостях, а це вже шкодить здоров'ю та викликає залежність. БАД - це шкідливо чи ні, вирішується в кожному конкретному випадку. Не варто сподіватися на те, що біологічна добавка чудодійним чином вилікує вас від серйозних захворювань.

Користь біологічних добавок

Приймати БАДи як ліки не можна, це звичайна добавка до їжі. Хоча використання з натуральними компонентами, які необхідні нашому організму, може принести користь. Враховуючи це, можна зазначити, що БАДи можуть запобігти розвитку багатьох захворювань або надати допомогу в їх комплексному лікуванні.
Прийом БАДів рекомендований:
 • для профілактики деяких захворювань.
 • поповнення рівня вітамінів, мінералів.
 • зміцнення імунітету.
 • у комплексному лікуванні хронічних захворювань.

Відмінності БАДів від ліків

Якщо запитати фармацевта: "БАД, що це значить?", То, швидше за все, він вам відповість, що це речовини рослинного і тваринного походження, тобто повністю натуральні.
Можна назвати деякі риси добавок, які їх відрізняють від лікарських препаратів:
 • діюча речовина міститься в маленьких дозах;
 • більш м'який вплив на організм;
 • не токсичні;
 • організм їх легше переносить;
 • дуже рідко викликають ускладнення або дають побічні ефекти;
 • можуть знімати токсичний вплив ліків;
 • не накопичуються в організмі.
Після вивчення цієї інформації вже сумніваєшся, що БАД - це шкідливо. Не варто вірити всьому, що показують і рекламують по телебаченню, у кожного організм різний, реакція на прийом БАДа може бути непередбачувана. Бережіть своє здоров'я, ведіть здоровий спосіб життя, і тоді вам точно не знадобляться біологічні добавки.

Немає коментарів :

Дописати коментар