Засоби, що стимулюють процеси регенерації

Ця група препаратів використовується для прискорення відновних процесів в організмі.
У процесі життєдіяльності організму клітини, насамперед короткоживучі (клітинні елементи крові, епітеліальні клітини слизової оболонки порожнини рота, шлунково-кишкового тракту і покривного епітелію шкіри) та їх функціональні елементи (нервові волокна , скоротливі білки і т.д.) постійно оновлюються. Для здійснення фізіологічної регенерації необхідно стимулювати клітинний розподіл і біосинтез пуринових та піримідинових основ, нуклеїнових кислот, структурних і ферментних білків, фосфоліпідів, що формуються із складових частин їжі (амінокислоти, моносахариди, незамінні жирні кислоти, вітаміни, мікроелементи тощо). При недостатньому харчуванні порушуються трофічні процеси в тканинах, виникає дефіцит енергії, необхідної для біосинтетичних процесів. При цьому у пацієнтів розвивається та чи інша патологія.
Відновлення структури і функції органу після захворювань, травм, надмірного навантаження і т.д. позначають терміном "репаративна регенерація". Для стимуляції цього виду регенерації слід перш за все усунути вплив ушкоджуючого агента, видалити нежиттєздатні тканини і врахувати інші чинники, які гальмують регенерацію (стрес, запалення, інфекція, недостатність вітамінів, порушення кровопостачання органів і тканин і т.д.).
В основі фармакологічної регуляції процесу регенерації лежить стимуляція білкового синтезу і активація захисних механізмів, що забезпечують функціонування організму як єдиного цілого.
Для стимуляції процесів регенерації можуть бути використані різні групи лікарських препаратів, зокрема:
1 . Вітамінні препарати (особливо пластичного обміну - кислота фолієва, вітаміни В12, B6, B1, С, А, U та ін.)
2 . Стероїдні анаболічні засоби (метандростенолон, феноболін та ін.)
3 . Нестероїдні анаболічні засоби (рибоксин, калію оротат, натрію нуклеїнат, метилурацил та ін.)
4 . Біогенні стимулятори (алое, ФіБС, гумізоль, пелоїдин і т.д.).
5 . Імуномодулятори (левамізол, тималін, продигіозан, пірогенал та ін.)
6 . Неспецифічні стимулятори регенерації рослинного і тваринного походження (олія обліпихи і шипшини, каротолін, олія ялиці, апілак, прополіс, перга, румалон, церебролізин, актовегін, солкосерил та ін.).
Вплив на процеси регенерації вітамінних препаратів, стероїдних анаболічних засобів імуномодуляторів є загальновідомим і підтвердженим фактом.
До нестероїдних анаболічним засобів відносять препарати, що стимулюють біосинтез нуклеїнових кислот (субстратна активація). Це або попередники пуринових або піримідинових основ або продукти часткового гідролізу нуклеїнових кислот. На відміну від стероїдних анаболічних препаратів вони не мають гормональну активність і мають низьку токсичність.
Інозин ( рибоксин ) - попередник аденінових і гуанінових нуклеотидів та калію оротат - попередник піримідинових основ. Застосовують їх в основному при захворюваннях печінки та міокарду.
Досить часто призначають натрію дезоксирибонуклеат (натрію нуклеїнат) і метилурацил (метацил). Стимулюючи метаболічні процеси, синтез нуклеїнових кислот і білковий обмін, анаболічні засоби прискорюють процес поділу і ріст клітин, відновлення маси і функцій ушкоджених органів і тканин, активують лейкопоез, підвищують лейкоцитарну активність, сприяють утворенню антитіл, лізоциму, комплементу, пропердину, інтерферону, мають протизапальну дію. Вони не тільки прискорюють регенерацію, але і покращують її «якість», сприяючи загоєнню ранових і виразкових поверхонь, роблячи рубець більш еластичним, відновлюючи функцію тканини.
Процеси регенерації підсилюють так звані біогенні стимулятори. До них відносять препарати тваринного або рослинного походження, що містять речовини, як правило, невстановленої природи, надають стимулюючий вплив на організм і прискорюють репаративні процеси. Вважають, що подібні речовини утворюються в клітинах та ізольованих тканинах, які підпадають під вплив стресових факторів, з метою  адаптації до несприятливих умов.
Стимулюють процес регенерації олія обліпихи і олія шипшини, що містять ненасичені і насичені жирні кислоти, каротиноїди, токофероли, вітаміни групи В, С, Р та інші органічні речовини. Місцево (аплікації) їх застосовують для прискорення загоєння ран, опіків, трофічних і радіаційних виразок, тріщин та ін. Всередину олію обліпихи і шипшини використовують при виразковій хворобі шлунка і у онкологічних хворих після хіміотерапії та опромінення. Соки, відвари, настої і настоянки з деяких лікарських рослин (звіробій, каланхое, подорожник великий, живокіст лікарський, нагідки лікарські, сухоцвіт болотний, софора японська тощо) стимулюють процеси регенерації, чинять антибактеріальну та протизапальну дію, у зв'язку з чим їх застосовують у вигляді аплікацій, "ванночок", полоскань при лікуванні інфекційно-запальних захворювань слизової оболонки порожнини рота і горла, для поліпшення загоєння ранових і опікових поверхонь.
Продукти бджільництва - апілак (маточне молочко бджіл), прополіс (бджолиний клей), мед і перга (мед з високим вмістом пилку рослин) здійснюють стимулюючий вплив на регенерацію, покращують трофічні процеси в тканинах, знімають спазми судин, володіють антибактеріальною дією, підвищують імунітет. Їх використовують для лікування ран, які тривало не гояться, виразок , афт, ерозій.
Активними стимуляторами регенерації є безбілкові препарати, які одержують з крові великої рогатої худоби, солкосерил і актовегін. Їх використовують у вигляді мазі, желе або гелю місцево для поліпшення обмінних процесів і прискорення регенерації при виразково-некротичних процесах, опіках, травмах.
У неврології та травматології широко використовуються тканино-специфічні стимулятори регенерації - церебролізин (при захворюваннях нервової системи) і румалон (при дистрофії хряща, при тривало не загоєних переломах).
Стимулюючий вплив на процеси регенерації надає стародавній "чудотворний бальзам" - мумійо, що використовується в народній медицині більше 3000 років. Його знаходять у вигляді відкладень у важкодоступних для людини гірських районах. Зовні воно являє собою блискучу темно-коричневого кольору в'язку клейку масу, яка добре розчиняється у воді. Залежно від місця збору хімічний склад його може змінюватися. Але в будь-якому мумійо міститься велика кількість макро- і мікроелементів, ряд вітамінів, ефірні олії, бджолина отрута, смолоподібні речовини. Складові компоненти активують процеси загоєння ран і переломів, мають протизапальну, антитоксичну, загальнозміцнюючу дію, покращують адаптацію організму до несприятливих умов. Однак створення на основі мумійо лікарського препарату утруднене, оскільки воно важко піддається стандартизації.

Препарати :

Метилурацил (метацил)
Застосовується всередину (під час або після їжі), в комплексній терапії захворювань пародонту та слизової оболонки порожнини рота, при тривало не загоєних виразках, переломах; місцево – у вигляді 5-10% мазі.
Випускається в порошку; в таблетках по 0,5 г; 10 % мазі в тубах по 25 г.

Екстракт алое рідкий для ін'єкцій
Вводиться в перехідну складку порожнини рота (для стимуляції процесу регенерації при захворюваннях пародонту) і підшкірно (при хронічних запальних процесах).
Випускається в ампулах по 1 мл.

Солкосерил
Застосовується місцево, внутрішньом'язово, внутрішньовенно або внутрішньоартеріально.

Випускається в ампулах по 2, 5, 10 мл; желе та мазі в тубах по 20 г.

Немає коментарів :

Дописати коментар