Щавель: корисні властивості

Щавель — один із найпопулярніших навесні. В їжу використовують молоде листя та стебла, зібрані ранньої весни, до початку цвітіння. Щавель — не­одмінний компонент зеленого борщу.

Власивості

Апетитний зелений борщ додає здоров'я, підвищує діурез, стимулює діяльність печінки, посилює жовчо­утворення, перистальтику кишечника. При ожирінні це чудове джерело вітамінів.
Настій коріння та листя діє як тонізувальний, зміцнювальний, стимулювальний і седативний засіб. Як потогінний і жарознижувальний — при застуді, нежитю та гарячкових станах. Щавель має протисклеротичні, протизапальні, капілярозміцнювальні властивості.
Свіже листя щавлю має й цілющу дію — його прикладають до ран. Відвар ли­стя посилює утворення жовчі, поліп­шує роботу печінки, має антиалергічну дію (столову ложку свіжого подрібне­ного листя кип'ятять 10 хвилин у 2 скля­нках води, настоюють 2 години, проціджують). Пити ковтками (з невелики­ми перервами) по чверті склянки З рази на день до їди. Як сечогінний засіб — при циститі, уретриті, серцевій не­достатності.
А ще зі свіжого листя щавлю можна приготувати чудову маску для жирної пористої шкіри: 6-8 листків щавлю дуже дрібно порізати, додати 2 яєчні білки, гарненько збити міксером і намастити на шкіру на 15-20 хвилин. Після цього змити настоєм зеленого чаю. Ця маска звужує пори й очищає обличчя.
Відвар коріння рекомендують при ту­беркульозі легень, легеневих кровоте­чах, плевриті та бронхіті.

Рецепти зі щавлю

Водні екстракти з коренів успішно за­стосовують у лікуванні коліту, гастриту, для поліпшення апетиту. Для приготу­вання відвару взяти столову ложку подрібненого сухого коріння, залити 1,5 склянки води, кип'ятити 8-10 хвилин на слабкому вогні. Настоювати в закри­тому посуді 4 години, процідити. Вжи­вати по столовій ложці 3-4 рази на день до іди.
У такий самий спосіб готують відвар насіння. Порошок кореня щавлю кінсь­кого (висушені корені розтерти на по­рошок) вживати по 0,25 г тричі на день за 30 хвилин до їди. Зовнішньо настій трави з корінням (20 г на 200 мл окро­пу) використовують для полоскан­ня, промивання при запаленні ясен, ангіні, шкірних хворобах.
Проте треба пам'ятати, що надмірне вживання щавлю може призвести до порушення сольового обміну та розви­тку ниркової патології. А тому викорис­товують молоді листки, у яких ще немає щавлевої кислоти, лише яблучна та ли­монна. Для цього частіше зрізують ста­ре листя під корінь. Через тиждень ви­ростають молоденькі листочки.
Щавель не можна їсти хворим на ен­тероколіт, гастрит, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки в стадії загострення.
Щавлевий напівфабрикат для зеле­ного борщу солоний: взяти 500 г щавлю, 500 г зеленої цибулі, 250 г кропу, 50 г солі; або 1 кг щавлю, по 350 г зелені кро­пу, петрушки й селери, 100 г солі.
Щавель помити, дати стекти воді, а потім порізати та змішати з іншими подрібненими компонентами, пере­сипати їх сіллю і гарненько переміша­ти руками, злегка перетираючи. Суміш щільно укласти в стерилізовані півліт­рові банки, закрити їх поліетилено­вими кришками й поставити в холо­дильник. Використовувати заготовку для зеленого борщу взимку, але пе­ред цим вимочити щавель у холодній воді.
До речі, вважають, що для приготу­вання правильного зеленого борщу слід використовувати зелень і листя 12 рос­лин, серед яких щавель, шпинат, грици­ки, зірочник, кропива, кульбаба, пер­воцвіт, осот польовий, лобода, петрушка, кріп і зелена цибуля. Можна спробувати зробити заготовку для свого фірмового зеленого борщу з усієї щ зелені або хоча б з декількох складників, які можна знайти. І тоді матимемо змогу варити традиційно зелений борщ у різні пори року.
Щавлевий напівфабрикат для зеленого борщу консервований: листя щавлю, зелень кропу й зелену цибулю пе­ребрати, промити, а коли вода стече, порізати та посолити до смаку (не пе­ретирати!). Перекласти суміш в емаль­овану каструлю, злегка трамбуючи рукою, влити окропу на третину висоти суміші, поставити на вогонь і дати за­кипіти. Після цього швидко розкласти суміш у стерилізовані півлітрові або літрові банки, наповнюючи їх до самого верху. Банки відразу закрутити, перевернути та вкутати для самостерилізації.
Щавель натуральний: свіже листя щавлю перебрати, помити й на 1-2 хвилини опустити в киплячу воду. Щільно укласти в гарячі банки, залити гарячою водою, у якій воно бланшувалося, і стерилізувати в киплячій воді 60 хвилин.
Щавель із зеленню часнику, взяти 800 г щавлю, 100 г зелені часнику, 50 г зелені петрушки, 200 мл води, сіль. Зелень щавлю, часнику й петрушки добре помити, дрібно порізати, покласти в каструлю, додати воду й сіль, проки­п'ятити 5 хвилин, після чого розлити в стерилізовані банки та закрутити.
Заготовка зі щавлю для юшок: взя­ти 500 г щавлю, 500 г зеленої цибулі, 250 г кропу, 60 г солі. Листя щавлю подрібнити. У зеленої цибулі обрізати коріння та нарізати шматочками завдовжки 1-2 см. Молодий кріп дрібної порізати. Усі компоненти змішати й ретельно перетерти із сіллю, щоб виділився сік, потім щільно укласти в банки. Стерилізувати в киплячій воді: банки місткістю 0,5 л 20 хвилин, 1л — 25 хвилин. Перед вживанням зелень проми­ти в киплячій воді для видалення надлишків солі.

Немає коментарів :

Дописати коментар